Rola prawnika w przedsiębiorstwie jest coraz bardziej strategiczna, a prawnicy mają coraz większe kompetencje do prowadzenia spraw w coraz większej liczbie obszarów działalności firmy i przejmowaniu kolejnych. Praca prawnika w przedsiębiorstwie wymaga zatem posiadania bardziej rozległych kompetencji niż praca prawnika z firmy zewnętrznej, z tego powodu warto zatrudnić prawnika wewnętrznego, który będzie odpowiedzialny tylko za sprawy naszej firmy.

Rosnąca rola prawników w przedsiębiorstwach- powody

Rosnąca rola prawników w przedsiębiorstwach wynika z kilku powodów. Pierwszym z nich jest pojawienie się nowych ryzyk regulacyjnych. Dawniej występowały one głównie w branżach regulowanych jak np. farmacja, sektor finansowy. Obecnie ryzyko regulacyjne jest coraz większe także np. w sektorze gospodarczym. Stabilne, zgodne z prawem i efektywne zarządzanie firmą wymaga więc stałej współpracy z prawnikiem w tym zakresie.

Drugim powodem rosnącej roli prawnika w firmie jest rosnąca odpowiedzialność etyczna i społeczna biznesu.

Ważnym powodem wzrostu znaczenia prawnika są także zmiany jakie zaszły w polskiej gospodarce w czasie ostatniej dekady.

Zawód prawnika obecnie zmaga się z nowymi wyzwaniami jakie niesie ze sobą sytuacja wynikająca z pandemii. Dostosowanie się do nowych warunków, zwłaszcza w kwestii cyfryzacji przedsiębiorstw wymaga zaangażowania ze strony prawników. Rola prawników w takiej reorganizacji jest bardzo istotna, gdyż każda zmiana procesu poprzez np. wzbogacenie go o komponent technologiczny wymaga konsultacji prawnej.

Jak prawnik wpływa na rozwój firmy?

Reasumując- prawnik w firmie jest konieczny. Szczególnie wraz z jej rozwojem i ekspansją na nowe dziedziny zapotrzebowanie na usługi prawnicze w firmie wzrasta. Już na etapie otwierania firmy war zadbać o opinie specjalisty odnośnie wszelkich aspektów prowadzenia przedsiębiorstwa.

Własny prawnik w firmie może zaoszczędzić wielu kłopotów, zawsze będzie trzymał rękę na pulsie i będzie na bieżąco ze sprawami firmy.

Odwiedź blog prawny – https://www.krp-ks.pl/blog/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here