Porządne czapraki potrafią zachwycić. Czynią konia i jeźdźca majestatycznym i eleganckim. Dodają strojności i uroczystości. Każdy jeździec wie jednak, że upiększanie wierzchowca jest tylko szczytem góry lodowej zadań czapraka. Jeżdżenie bez tego sporego kawałka materiału, w dłuższej perspektywie czasu, czyni zarówno konia, jak i siodło, niezdatnymi do użytku. Bowiem zasadniczym zadaniem czapraka jest tworzenie miękkiej bariery, pomiędzy — stosunkowo delikatną — skórą wierzchowca, a wygarbowanym, pozostającym w ciągłym ruchu siodłem. Chroni to przed powstawaniem bolesnych otarć na końskim grzbiecie, a także zawilgotnieniem oporządzenia od potu (stąd czapraki nazywa się również potnikami).
Czaprak czaprakowi nierówny.
Specjalne wyzwania wymagają specjalnych rozwiązań. Dotyczy to również jazdy konnej. Czapraki występują w różnych kształtach, zależnie od tego, do jakiej dyscypliny mają być używane (jest to powiązane z tym, że również siodła różnią się od siebie). Najbardziej uniwersalne są oczywiście czapraki wszechstronne – wybierają je przede wszystkim jeżdżący dla rekreacji. Są one stosunkowo obszerne i lekko wysunięte do przodu. Bardziej specjalistyczne formy potnika to wersja skokowa i ujeżdżeniowa. Pierwsza z nich jest wyjątkowo krótka, posiada też charakterystyczne wyprofilowanie w części kolanowej. Druga z kolei – wyjątkowo długa; musi zmieścić w swym obrębie całą tybinkę. Nadto, występują wersje mieszane, stanowiące swoisty kompromis między wyspecjalizowaniem a uniwersalnością. Oczywiście czapraki mają różne rozmiary – podstawowy podział to potniki dla koni oraz potniki dla kucyków (pony).
Co wyróżnia ofertę First horse on the moon?
Od strony wizualnej, na uwagę zasługuje wyjątkowa dbałość o szczegóły. Produkty First horse on the moon w dużej mierze wykonywane są ręcznie. Sprzyja to staranności, sprawia, że każda produkt przechodzi niejako bieżącą kontrolę jakości, a wreszcie czyni każdy czaprak unikalnym. Dla podkreślenia owej wyjątkowości potniki są także numerowane. Oczywiście, to wszystko na nic by się zdało, gdyby nie ciekawe wzornictwo, umiejętnie łączące kolory, pikowania i obramowania. Skupiając się na aspektach bardziej technicznych, należy wspomnieć o zastosowaniu wysokojakościowych tkanin. Zewnętrzne, najbardziej widoczne, przypominają aksamit – są miłe dla oka i przyjemne w dotyku. Wewnętrzne, bezpośrednie przylegające do grzbietu konia, cechują się dużą wytrzymałością i dobrym wchłanianiem potu. Całość jest przewiewna, czemu sprzyja także odpowiednie wyprofilowanie, dające powietrzu dostęp pod potnik.